Gofore Oyj
Osavuosikatsaus (Q1 ja Q3)
29.4.2026 klo 8.45
Gofore Oyj:n osavuosikatsaus tammi–maaliskuulta 2026: Goforen liikevaihto +29,4 %, myös orgaaninen kasvu kääntyi positiiviseksi
Tammi-maaliskuu 2026
- Liikevaihto kasvoi 29,4 % edellisestä vuodesta, orgaaninen liikevaihdon kasvu 1,7 %.
- Oikaistu EBITA 4,4 (3,7) miljoonaa euroa, 7,3 % (8,0 %).
- Kannattavuutta heikensivät orgaanisen kasvun investoinnit, alkuvuoden poissaolot sekä se, etteivät yritysostojen kustannussynergiat vielä näy täysimääräisesti.
- Asiakashintojen muutos oli -0,8 % (-2,4 %). Keskimääräisen palkan muutos oli tasapainossa; -3,9 % (+0,1 %).
- Henkilöstömäärä nousi 1 887 (1 469) henkilöön ja kokonaiskapasiteetti oli 1 956 (1 527).
- Gofore toteutti 2.1.2026 kaupan saksalaisen digitaalisen muutoksen asiantuntijayritys Esentri AG:n koko osakekannasta, velaton hinta 10 miljoonaa euroa.
Osavuosikatsaus on kokonaisuudessaan tämän tiedotteen liitteenä ja löytyy myös Goforen IR-sivuilta osoitteesta https://gofore.com/sijoita/. Katsaus sisältää mm. merkittävimmät sopimukset, laajan avainlukutaulukon, tuloslaskelman ja taseen sekä Goforen näkymät ja lähiajan riskit. Tämä katsaus on IAS34:n mukainen osavuosikatsaus. Luvut ovat tilintarkastamattomia.
Avainluvut
|
Konsernin avainlukuyhteenveto, miljoonaa euroa |
1-3/2026 |
1-3/2025 |
1-12/2025 |
|
|
Liikevaihto |
60,1 |
46,4 |
191,4 |
|
|
Liikevaihdon orgaaninen kasvu, % |
1,7% |
-5,7% |
-4,0% |
|
|
Oikaistu EBITA |
4,4 |
3,7 |
16,8 |
|
|
Oikaistu EBITA, % |
7,3% |
8,0% |
8,8% |
|
|
EBITA |
4,0 |
3,7 |
15,7 |
|
|
Liiketulos (EBIT) |
2,5 |
2,8 |
11,7 |
|
|
Osakekohtainen tulos (EPS), laimentamaton |
0,04 |
0,11 |
0,59 |
|
|
Osakekohtainen tulos (EPS), laimennettu |
0,04 |
0,11 |
0,58 |
|
|
Työntekijöiden lukumäärä kauden lopussa |
1 887 |
1 469 |
1 791 |
|
|
Kokonaiskapasiteetti; oma ja alihankittu henkilöstö (FTE), kauden lopussa |
1 956 |
1 527 |
1 462 |
|
Toimitusjohtaja Mikael Nylund:
”Vuoden 2026 ensimmäinen neljännes oli Goforelle liikevaihdoltaan ennätyssuuri, 60 miljoonaa euroa.
Liikevaihdon 29 % kasvun mahdollistivat ennen kaikkea edellisvuosina tehdyt investoinnit.
Orgaaninen kasvu oli positiivista ja jatkoi siten vuoden 2025 loppupuolella alkanutta käännettä. Positioitumisemme strategisilla toimialoilla tuo tulosta.
Oikaistu EBITA kasvoi vertailukaudesta 18 %, mutta suhteessa liikevaihtoon se jäi odotuksiamme matalammalle tasolle ja oli 7,3 %. Kannattavuuteen vaikuttivat erityisesti käynnissä olevat integraatiot.
Huldin ja Esentrin yhdistäminen osaksi Goforea on edennyt suunnitellusti, mutta neljänneksen aikana integraatiotyö sitoi edelleen merkittävästi johdon ja asiantuntijoiden aikaa ja rakenteissa oli vielä päällekkäisiä kustannuksia. Nämä vaikutukset ovat kuitenkin väliaikaisia.
Olemme tietoisesti priorisoineet orgaanisen kasvun korkealle. Tämä näkyi neljänneksen aikana panostuksina myyntiin ja asiakkuuksien kehittämiseen. Vaikka kasvupanostukset rasittavat lyhyellä aikavälillä kannattavuutta, on orgaanisen kasvun polulle paluu välttämätöntä, jotta liiketoiminnan pitkän aikavälin kasvu ja kannattavuus ovat kestävällä pohjalla.
Kasvun taustalla oli myös onnistumisia asiakashankinnassa ja olemassa olevien kumppanuuksien syventämisessä. Digital Society -toimialalla Espoon kaupungin kanssa tehtävä yhteistyö jatkuu vahvana, mikä osoittaa pitkäjänteisen tekemisemme arvon keskeisten julkisen sektorin asiakkaiden silmissä.
DACH-tiimi sai tärkeän päänavauksen liittovaltiotason ketterän kehittämisen kumppanina sekä jatkoa Liechtensteinin valtion IT-viraston sovelluskehityksen pääkumppanina. Nämä onnistumiset ovat merkittäviä niin kuluvan vuoden kuin tulevien vuosien kasvun kannalta.
Uusimman strategisen toimialamme Defense & Spacen liiketoiminnassa nähtiin alkuvuonna suhteellisesti merkittävin kasvu sekä puolustusteollisuuden asiakkaissa että kaupallisella avaruussektorilla. Intelligent Industry -toimialalla on hyvää aktiviteettia, hieman asiakastoimialasta riippuen.
Henkilöstömme on kasvanut paitsi yrityskauppojen, myös vuodentakaiseen nähden noin tuplaantuneen uusien aloittajien määrän myötä. Muuttuvassa kysyntätilanteessa keskeinen haaste on varmistaa, että osaamisemme pysyy jatkuvasti relevanttina ja vastaa asiakkaiden ajantasaisia tarpeita. Tämän vuoksi panostamme rekrytoinnin ohella voimakkaasti osaamisen kehittämiseen ja uudistamiseen. Samalla lisäämme tekoälyosaamista kautta linjan kaikilla palvelualueillamme.
Heikommassa suhdanteessa ja epävarmuuden vallitessa vuoden sisäinen asiakaskysynnän vaihtelu korostuu. Kausiluonteisuus eli ns. sesonki‑ilmiö näkyi edelleen alkuvuonna, mikä on ollut tyypillistä koko toimialalle viime vuosina. Tässä tilanteessa on ollut omat haasteensa myös Goforen neuvonantopalveluilla, joiden kohdalla kysyntä on aikaisemmin onnistuttu pitämään varsin tasaisena.
Tästä huolimatta kokonaiskuva on varovaisen vakaa ja selvästi parempi kuin vuotta aiemmin: kysyntä on laaja‑alaisempaa, asiakasdialogi aktiivisempaa ja oma tekemisemme aiempaa paremmin kohdistettua.”
Katsauskauden jälkeiset merkittävät tapahtumat
Goforen varsinainen yhtiökokous 2026 pidettiin 17.4.2026 Tampereella. Yhtiökokouksen ja hallituksen järjestäytymiskokouksen päätökset ovat nähtävillä kokonaisuudessaan Goforen IR-sivuilla (suora linkki alla). Kokouksen pöytäkirja julkaistaan samalla sivulla viimeistään 30.4.2026.
https://gofore.com/sijoita/hallinnointi/yhtiokokous-2026/
Liiketoiminnan kehitys kuukausittain 2026
Luvut ovat tilintarkastamattomia.
|
Kuukausi |
Liikevaihto, |
Liikevaihto, pro forma (LTM) |
Henkilöstö- |
Työpäivien |
Oma kapasiteetti |
Alihankinta |
|
Tammi |
18,7 (15,6) |
227,9 |
1 892 (1 470) |
20 (21) |
1 767 (1 387) |
180 (148) |
|
Helmi |
19,3 (14,8) |
228,3 |
1 889 (1 470) |
20 (20) |
1 765 (1 381) |
185 (144) |
|
Maalis |
22,1 (16,1) |
230,0 |
1 887 (1 469) |
22 (21) |
1 775 (1 379) |
181 (150) |
Taloudellinen tiedottaminen
Goforen seuraava osavuosikatsaus on puolivuosikatsaus 18.8.2026. Gofore julkaisee myös liiketoimintakatsauksia niinä kuukausina, jotka eivät sisälly osavuosi- tai puolivuosikatsauksiin, katsauskuukautta seuraavan kuukauden alussa.
Lisätietoja:
Mikael Nylund, toimitusjohtaja, Gofore Oyj
P. 040 540 2280
mikael.nylund@gofore.com
Yhteyshenkilöt
- Emmi Berlin, IR & PR Lead, +358400903260, emmi.berlin@gofore.com
Tietoja julkaisijasta Gofore Oyj
Gofore on eurooppalainen konsultointi-, teknologia- ja ratkaisutalo. Olemme alan pioneeri, joka yhdistää niin käsin kosketeltavan ja digitaalisen maailman kuin teknologiset mahdollisuudet ja ihmisten toiminnan muutokset. Asiantuntijamme auttavat asiakkaitamme katsomaan rohkeasti tämän päivän ilmitarpeita pidemmälle. Rakennamme turvallista ja vastuullista yhteiskuntaa sekä teollisuutta tuotteineen ja palveluineen. Osaajajoukkomme koostuu liiketoiminnan, tekoälyn hyödyntämisen, muutoksen sekä tuotteiden ja digitaalisten palveluiden suunnittelun ja kehityksen edelläkävijöistä. Meitä on lähes 1 900 asiantuntijaa, ja toimimme 26 kaupungissa Suomessa, Saksassa, Itävallassa, Liechtensteinissa, Tšekissä, Virossa ja Espanjassa. Liikevaihtomme vuonna 2025 oli 191,4 miljoonaa euroa. Gofore Oyj:n osake on listattu Nasdaq Helsingissä.