Hiab toimii globaalisti Euroopassa, Aasiassa ja Amerikoissa. Yrityksen verkkoarkkitehtuuri oli vuosien aikana rakentunut useiden toimittajien ja erilaisten teknologiaratkaisujen varaan.
Vanha runkoverkko oli kallis ylläpitää, sen toimintaan oli rajallinen näkyvyys ja muutosten tekeminen saattoi kestää viikkoja. Samalla verkkoratkaisu oli muodostunut liiketoiminnan kannalta kriittiseksi riippuvuudeksi. Kun nykyisen runkoverkkoratkaisun sopimus oli päättymässä, Hiabin tavoitteena oli:
- korvata vanha globaali runkoverkko uudella ratkaisulla
- vähentää verkkoympäristön kustannuksia
- parantaa verkon hallittavuutta ja läpinäkyvyyttä
- mahdollistaa nopeammat muutokset ja parempi skaalautuvuus
- varmistaa liiketoiminnan jatkuvuus tiukassa aikataulussa.
“Tarvitsimme Site Reliability Engineering -kumppanin kehittämään ja varmistamaan ympäristöjemme toiminnallisuutta. Yksi kiireellisimmistä projekteista oli verkkotransformaatio, johon aikaa oli vain muutama kuukausi, kertoo Hiabin Director, IM Infrastructure Ilkka Aaltonen.