Yksi suomalaisen koulutusjärjestelmän tärkeimmistä digitaalisista palveluista piti uudistaa. Opetushallituksen ePerusteet-palvelun käyttöliittymät perustuivat Vue 2 -teknologiaan, jonka tuen päättyminen uhkasi lisätä ylläpitoon ja elinkaarihallintaan liittyviä kustannuksia ja siten myös riskejä.
”Tuen päättyessä mahdolliset tietoturvaongelmat ja ohjelmistovirheet olisivat jääneet yhä enemmän oman ylläpidon ratkaistaviksi. Se olisi kasvattanut työmäärää ja riippuvuutta vanhentumassa olevasta versiosta”, palvelua ylläpitävä Goforen asiantuntija Olli-Pekka Lehtokallio kertoo.
Opetushallituksen ja Goforen tavoitteena oli päivittää käyttöliittymien kokonaisuus ketterästi ja kustannustehokkaasti. Uudistettava kokonaisuus sisälsi ePerusteet.fi-sivuston, kolme virkailijatyökalua ja komponenttikirjaston.