Artikkeli 31.3.2026

Huld-brändi sulautuu Goforeen

Gofore-konsernin syyskuussa 2025 ostaman Huldin integrointi Goforeen on edennyt brändien sulautumiseen. Huldin ja Goforen organisaatiot yhdistettiin 1.2.2026, ja 1.4.2026 alkaen Huld on osa Goforen brändiä.

Huldin verkkosivusto poistuu käytöstä 1. huhtikuuta alkaen ohjautuen gofore.comiin. Myöskään Huldin sosiaalisen median kanavia ei enää päivitetä. Huldin toimipisteiden kyltit vaihtuvat Goforeksi vähitellen kevään aikana. Huld Oy juridisena yhtiönä säilyy, joten brändimuutoksella ei ole vaikutusta esimerkiksi asiakassopimuksiin.

Gofore nousi Huld-yritysoston myötä teollisuuden digitalisaatiossa Suomen suurimpien toimijoiden joukkoon ja vahvisti Goforen tarjoomaa mm. sulautettujen järjestelmien kehityksessä, koneiden ja tuotannon tietoturvassa sekä toiminnallisessa turvallisuudessa. Yhteiset ja uudet asiakkaat ovat saaneet käyttöönsä entistä laajempaa osaamista esimerkiksi koneiden ja laitteiden digitaalisen elinkaaren sekä ohjelmisto-ohjatun tuotannon kehittämisessä.

Huldin hankinta vahvisti myös merkittävästi Goforelle strategisesti tärkeää turvallisuussektorin liiketoimintaa kyvykkyyksillä, jotka täyttävät alan korkeat turvallisuus- ja muut erityisvaatimukset.

Tilaa tiedotteemme!

Haluatko kuulla uutisemme ensimmäisenä? Tilaa pörssitiedotteet ja lehdistötiedotteet suoraan sähköpostiisi!

Tilaa tiedotteet

Takaisin ylös