Toimivaltaisen viranomaisen edustaja pääesikunnasta ja Huld ovat allekirjoittaneet Goforeen kuuluvalle Huld Oy:lle yritysturvallisuusselvitystodistuksen 24.3.2026. Kansallinen yritysturvallisuusselvitystodistus on voimassa viisi vuotta, ja Puolustusvoimat uusi tänään Huldin tähän saakka voimassa olleen todistuksen. Yritysturvallisuusselvitystodistus on Suomessa kansallisen turvallisuusviranomaisen myöntämä todistus.
Yritysturvallisuusselvitystodistus voidaan myöntää suomalaiselle yritykselle, jonka on turvallisesti kyettävä käsittelemään asiakkaanaan olevan julkishallinnon organisaation salassa pidettävää tietoa. Todistuksen myöntäminen perustuu hallinnollisen turvallisuuden, henkilöstöturvallisuuden, fyysisen turvallisuuden sekä tietoturvallisuuden auditointeihin. Yritysturvallisuusselvitystodistuksella voidaan osoittaa, että yritys kykenee käsittelemään turvallisesti salassa pidettävää tietoaineistoa.
– Goforen strategian olennainen osa on laajentaa puolustustoimialan liiketoimintaa. Tämä tärkeä todistus osoittaa, että turvallisuusjohtamisen prosessit ovat Huldilla kunnossa myös osana Goforea, kommentoi Goforen puolustus- ja turvallisuusliiketoimintaa johtava Markus Asikainen.
Artikkeli 24.3.2026
Viranomainen uusi Huldin yritysturvallisuus-selvitystodistuksen